Natura ne dăruieşte jucării

În cadrul Programului Mondial Eco-Şcoala preşcolarii Eco-Grădiniţei Nr. 26 Bacău, care detin deja „Steagul verde”, coordonaţi de prof. Tapalagă Linica şi prof. Boambă Iustina. au desfăşurat activitatea „Natura ne dăruieşte jucării”, conform tematicii alese pentru acest an scolar – alimentatia sanatoasa. Aceştia în echipă cu părinţi şi bunici au realizat o mare varietate de frumoase jucării pentru copii din legume şi fructe, dand dovada de o buna cunoastere a „gradinii de legume, zarzavat si a livezii de fructe”, precum si de multa creativitate si originalitate. La activitate au participat elevi de la Şcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” Bacău îndrumaţi de director prof. dr. Sîrbu Doiniţa, director adjunct prof. Păduraru Costel, prof. Rugină Jana, prof. Spiţă Mirela şi prof. Chiriac Monalisa. Din partea APM Bacău a fost prezentă consilier Ionos Maria, coordonator judeţean al Programului Mondial Eco-Şcoala.         Activitatea s-a încheiat cu un carnaval de toamnă în care preşcolarii, prin cantec si joc, şi-au manifestat astfel dragostea pentru natura si dorinta de a mânca sanatos. Pentru munca depusă preşcolarii şi elevii au fost recompensaţi cu prăjituri cu fructe preparate în casă de către părinţi.

Acţiunea a fost coordonată de prof. Linica Tapalagă.