Activitate în cadrul Programului Mondial Eco-Şcoala la Grad. Nr. 26 Bacău

            Conform planului de acţiune din cadrul Programului Mondial Eco-Şcoala preşcolarii Grădiniţei Nr. 26 Bacău, coordonaţi de cadrele didactice Boambă Iustina şi Tapalagă Linica, au confecţionat decoraţiuni pentru pomul de iarnă din materiale reciclabile.
            Din cd-uri zgâriate au realizat oameni de zăpadă, iar din nasturi vechi le-au aplicat ochi şi nasturi. Din bidoane mici de plastic umplute cu sare, făină, zahăr şi griş, dar şi din tuburi de carton, rămase de la prosoapele de hârtie, ambalaje de la iaurt au realizat oameni de zăpadă foarte simpatici. Dintr-un bidon mare umplut cu sare, hârtie de la ambalajele buchetelor de flori şi un cap vechi de păpusă şi resturi de PNA au realizat „Zâna Iernii”. Geanta acesteia a fost realizată dintr-o cutie de brânză topită decorată cu fulgi de zăpadă. Coroana Zânei a fost realizată dintr-un pahar de unică folosinţă decorat cu îngeraşi decupaţi de pe ambalajul unei bomboane de pom.  Un bidon verde a devenit coşuleţ pentru nucile învelie în ambalaj de la ciocolată. Au pictat cu verde un triunghi dintr-un ambalaj de carton obţinând un brăduţ pe care l-au decorat cu capace de PET-uri reprezentând globuri si instalaţia de pom. Din resturi de hârtie albă şi colorată, rămasă de la activităţile anterioare, au realizat îngeraşi cu care au împodobit bradul de plastic din sala de grupă.

                                                                                      Coordonator program, Prof. Boambă Iustina

DSCF6772[1] DSCF6777[1] DSCF6779[1] DSCF6781[1] DSCF6787[1] DSCF6790[1]