Daily Archives: March 4, 2015

Activitate ECO – Grădinița Nr.26

reșcolarii Grădiniței Nr. 26 Bacău, coordonați de prof. Boambă Iustina și Tapalagă Linica, au confecționat cu plăcere eco-mărțișoare pentru colegii lor din Italia, parteneri în acest proiect. Acestea au fost realizate din flori presate, mărgele, hârtie colorată, fire de ață si PNA de culoare albă și roșie, carton alb și roșu. Prin această activitate preșcolarii au învățat că orice material poate fi refolosit având o destinație utilă și plăcută, proterjând astfel natura și bucurând pe cei dragi.

CONCURSUL MĂRȚIȘORUL ȘCOLII

Cu ocazia zilei de 1 Martie, Consiliul elevilor a organizat concursul ”Mărţişorul şcolii”care a constat în confecţionarea manuală a unui mărţişor cu întreaga clasă.Juriul format din: elevii Focşăneanu Andrei( 6B),Hâncu Alexandra (7B),Gavrilă Denisa (6A),Ababei Raluca (5B) şi prof. Altiparmac Anca a evaluat lucrările elevilor înscrise în concurs.
Consiliul elevilor mulţumeşte tuturor participanţilor (elevi,cadre didactice şi părinţi) pentru promtitudinea cu care au răspuns la acţiunea iniţiată de colegii lor.
Felicitări tuturor câștigătorilor!
Consemnează prof. RODICA BRATU

OLIMPIADA JUDEȚEANĂ DE ED. TEHNOLOGICĂ

Scoala Generală. Alexandru Ioan.Cuza Bacau a gazduit faza judeteana – proba practica a

holul corpului B etajul I, este amenajata Expozitia cu lucrarile practice ale elevilor
 de la clasele V- VIII din judetul Bacău, participanti la olimpiada de ed. tehnologică, faza judeteana, proba practica. Felicitari tuturor pentru straduinta de care au dat dovada.olimpiadei de ed. tehnologica, la clasele V-VIII, editia 2015. In
O primavara minunata! Coordonator, prof. Elena Manea.