Daily Archives: May 4, 2015

SOLOMON MARCUS-Nevoia de a învăța

NEVOIA DE A ÎNVĂȚA este tema conferinței susținută de academicianul SOLOMON MARCUS în aula Universității GEORGE BACOVIA Bacău, în după-amiaza zilei de 29 aprilie 2015.
Evenimentul este apogeul manifestărilor organizate în cadrul proiectului de aniversare a 155 ani de existență și implicare a instituției în viața comunității băcăuane, inițiat de directorii școlii, prof. dr. DOINIȚA SÂRBU și prof. COSTEL PĂDURARU.

SOLOMON MARCUS printre elevi

In timpul vizitei in scoala, ochii academicianului SOLOMON MARCUS au cercetat curios panourile de pe holurile scolii, proiectele expuse in salile de clasa. Dar si mai interesat a fost cu privire la visele de noapte ale elevilor, la opinia copiilor despre semnificatia lui zero si despre relatia dintre cifrele si literele invatate.
Demonstratia de excelenta pedagogica va ramane in amintirea cadrelor didactice care l-au insotit.

DIALOGUL PERFORMANȚEI ÎNTRE GENERAȚII

Amfiteatrul RADU BELIGAN a fost locatia desfasurarii DIALOGULUI PERFORMANTEI INTRE GENERATII, intalnire intre academicianul SOLOMON MARCUS si fosti elevi ai scolii.
Actiunea moderata de prof. Ioan Surdu este considerata de participanti ca fiind o spectaculoasa imbratisare intre inteligente.

Album Foto găsiți aici.

Academicianul SOLOMON MARCUS în Sala de clasă ”Solomon Marcus”

In cadrul manifestarii “155 ani de existenta si implicare in viata comunitatii locale”, astazi, 29 aprilie 2015, a avut loc inaugurarea salii de clasa SOLOMON MARCUS.
Alaturi de academician, in sala de clasa in care a studiat in clasele primare a fost invitat domnul conf. univ. dr. IOAN DANILA, alaturi de patru generatii ale familiei BORONEA care au studiat in scoala noastra, de elevi actuali si cadre didactice.

155 ANI DE EXISTENȚĂ-ARC PESTE TIMP

În data de 28 aprilie 2015, la ora 12, în AMFITEATRUL RADU BELIGAN s-a desfășurat evenimentul ARC PESTE TIMP, impresionant moment de reclădire a istoriei școlii din urbea băcăuană.

Alături de dascălii instituției, peste 50 de foști Profesori care au contribuit la crearea imaginii școlii în comunitatea băcăuană au răspuns PREZENT la strigarea catalogului. Profesorul Diriginte a fost doamna prof. dr. DOINIȚA SÎRBU, director al unității care aniversează 155 ani de existență, secondată cu vigilență de domnul director adjunct, prof. COSTEL PĂDURARU.
Amintiri, emoții, zâmbete…
Mulțumim elevilor care au performat în fața oaspeților cu programul de cântec românesc și poezie, celor care au contribuit la realizarea expoziției din corpul C, parter și coordonatorilor lor.

Școala “Al. I. Cuza”, campioană județeană la tetratlon

Dubla reusita pentru Scoala Gimnaziala “Alexandru Ioan Cuza” la faza judeteana a Olimpiadei Nationale a Sportului Scolar la tetratlon.

“Cuza” a reusit sa-si adjudece titlul de campioana judeteana la gimnaziu atât la feminin, unde a totalizat 6864 puncte, devansând Scoala “Grigore Tabacaru” Hemeiusi (5971 p.), Sc. “Al. Safran” (5642 p.), Sc. “Mihai Dragan” (4573 p.) si Sc. nr.1 Rosiori (3819p.), cât si la masculin, unde, cu 6535 puncte, a fost urmata de Sc. “Letea Veche” (4451p.), Colegiul National “Dimitrie Cantemir” Onesti (4404 p.), Sc. “Mihai Dragan” (4094p.) si Sc. “Al. Safran” (3453p.).

“Sc. Al. I Cuza” (profesor coordonator Constantin Paduraru) a fost reprezentata la feminin de echipa compusa din Raluca Fântâna, Lorena Damian, Antonia Mazilu, Denisa Andries si Iuliana Cocu, iar la masculin de: Rares Paulet, Razvan Puscuta, Marian Tufa, Mihai Cârlan si Alexandru Brezan.

tetratlon cuza