“Pentru totdeauna… Eminescu!”

Un moment special dedicat Zilei Culturii Naționale a avut loc joi, 15 ianuarie, orele 10.30, la Complexul Muzeal “Iulian Antonescu” Bacău.
Evenimentul intitulat „Pentru totdeauna… Eminescu!” a fost deschis de corala preoților Protopopiatului Bacău și a continuat cu momentul artistic susținut de elevii Școlii Gimnaziale “Alexandru Ioan Cuza” Bacău. Ungureanu Maria, Vasiliu Alexandra și Ungureanu Gabriel, au recitat poezii aducând în atenția publicului auditor  expresivitatea și frumusețea versului eminescian.
A urmat apoi prelegerea susținută de prof. univ. dr. Ștefan Munteanu cu titlul “Note eminescologice 2014”, în care s-au prezentat noutăți în ceea ce privește studiul operei marelui poet român, aparținând cunoscutului eminescolog bacăuan.
Prof. Marinela POTÎRNICHE

Ungureanu Gabriel 1 Ungureanu Gabriel Ungureanu Maria 1 Ungureanu Maria Vasiliu Ioana 1 Vasiliu Ioana