156 DE ANI DE LA UNIREA PRINCIPATELOR ROMĂNE.

Timp de trei zile (22/24ianuarie 2015), elevii și cadrele didactice de la Școala Gimnazială ,,Al.I.Cuza” au derulat o serie de manifestări, pentru a marca 156 de ani de la UNIREA PRINCIPATELOR ROMÂNE.
Debutul manifestărilor a avut loc în Amfiteatrul școlii ,,Radu Beligan”, unde elevii din clasele a VII/a B, a VIII/a A și E si reprezentanții Consiliului elevilor au aflat lucruri interesante despre împrejurările care au dus la Unirea Principatelor, au avut ocazia să-și exprime punctul de vedere, raportat la ideea de unitate printr-o activitate interactivă, au cântat și au dansat ,,Hora Unirii”.
Elevi din diferite clase au realizat desene, picturi prin intermediul cărora au încercat să-și exprime sentimentele legate de momentul ,,24 ianuarie 1859”, sub genericul ,,Culorile Unirii”, au depus flori la statuia domnitorului Alexandru Ioan
În toate corpurile școlii , pe holuri … și ,,prichindeii’’ au cântat, au dansat ,,Hora Unirii”.
De asemenea, catedra de educație fizică a organizat o serie de competiții sportive (handbal , baschet ) – ,,Cupa Cuza”.

1 2 3 4 5 6