Activităţi în cadrul Programului Mondial Eco-Şcoala la Grădiniţa Nr. 26 Bacău

„Colectăm deşeuri de hârtie” 

DSCF6844

Una din activităţile permanenete ce se desfăşoară în cadrul Programului Mondial Eco-Şcoala la Grădiniţa Nr. 26 Bacău este şi activitatea de colectare a maculaturii. Activitatea cu titlul „Colectăm deşeuri de hârtie” a mobilizat preşcolarii şi familiile acestora la o acţiune de colectare şi predare a maculaturii în vederea reciclării. Preşcolarii s-au bucurat că au putut contribui la salvarea unui copăcel prin munca lor.

Sperăm să trăim într-un mediu mai sănătos!

Cei mai “mici” agenţi ai patrulei de rciclare, preşcolarii grupei mici de la Grădiniţa Nr. 26 Bacău, coordonaţi de prof, Boambă Iustina, susţinuţi de preşcolarii  grupei mari, coordonaţi de prof. Tapalagă Linica au colectat acumulatori, baterii, computere, cuptoare cu microunde şi mici aparate electrocasnice. Prin acţiunea lor speră să trăim împreună într-un mediu mai sănătos.                                                             Coordonator program, Prof. Boambă Iustina

DSCF6815 DSCF6836 DSCF6839