Primul ajutor – cum salvăm o viaţă ?

În a doua zi din săptămâna „Să ştii mai multe, să fii mai bun”, membrii Consiliului elevilor împreună cu elevii claselor a V-a B,a, a VI-a A şi a VI-a B , au avut ocazia să înveţe regulile de bază în acordarea primului ajutor, de la echipa”Sanitarii Pricepuți”din cadrul Palatului Copiilor.
Voluntarii le-au arătat elevilor cum se acţionează în caz de urgenţă pentru salvarea unei persoane, fără să ai aparatură de specialitate, până la sosirea ambulanţei. Elevii au conştientizat rolul pe care îl pot avea în salvarea unei vieţi în diferite cazuri şi nu vor uita că o viaţă poate depinde de ei.
      Mulţumim elevei Raluca Boboc (a VIII-aE) şi echipei pentru felul în care ne-au inițiat în acordarea primului-ajutor.                                                                     prof.coordonator Rodica Bratu
IMAG1555