A CINCEA MOBILITATE ERASMUS+

Proiectul Erasmus+ ,,Bullying not in my school” se apropie de finalul perioadei de implementare. În luna mai, a avut loc cea de a cincea mobilitate a proiectului, în Atena, Grecia. Au fost prezenți elevi și profesori din școlile partenere din Portugalia, Turcia, Polonia, Grecia și România. Echipa de la Cuza a fost formată din elevele Istrate Evelina, Chiruță Alesia, Colțănel Ilinca, Dumitru Eveline, și Rebegea Isabela, însoțite de profesoarele Popica Elena și Chiciu Oana. Gazdele extrem de primitoare au organizat o săptămână plină de activități atractive, ateliere de lucru, jocuri în echipe, mese rotunde în jurul unei idei unice: fiecare dintre noi trebuie să fie conștient că orice acțiune, oricât de mică, poate aduce schimbări imense. S-a insistat pe conceptul Teoriei Haosului, conform căreia ,,un fluture care își miscă aripile în New York poate cauza un taifun în China”. Stă în puterea fiecăruia dintre noi să găsească o cale pentru a combate bullying-ul. Școala din Grecia a propus să explorăm aceste variante prin desene, pictură (Van Gogh workshop), teatru și prin crearea unor mini-cărți cu mesaje anti-bullying. Elevii au învățat să își creeze propriile jocuri digitale cu ajutorul platformei educationale e-me.edu.gr, propusă de Ministerul Educației din Grecia și care este accesibilă tuturor elevilor europeni. În ultima seară, partenerii au organizat o petrecere, unde fiecare țară a pregătit o masă traditională, prilej de bucurie și degustare a deliciilor aduse. Vizita a fost și un prilej deosebit de a cunoaște cultura și civilizația elenă, de a împărtăși experiențe culinare de neuitat și de a trăi momente unice în primitoarele familii grecești.
Mulțumim familiilor elevilor nostri pentru implicare, încredere și ajutor!
Un proiect de suflet se termină în curând, dar amintirile tuturor activităților vor fi mereu cu noi-elevi, profesori și părinți!