Inscrieri în clasa pregătitoare

CALENDAR  ÎNSCRIERE CLASA PREGĂTITOARE 2021-2022

PLAN ŞCOLARIZARE

Pentru anul şcolar 2021-2022 la Şcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” Bacău sunt aprobate 5 clase pregătitoare.

CIRCUMSCRIPȚIE ȘCOLARĂ

20. Slănicului,
  21. Traian,
  22. Trandafirilor

• 18 martie 2021- Postarea pe site-ul CJRAE/CMBRAE a modelului de cerere – tip (Anexa2) pentru evaluarea dezvoltării copiilor care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2021, inclusiv, și care:
  • nu au frecventat grădinița;
  • s-au întors din străinătate;

Afișarea programului de evaluare a copiilor la avizierul și pe site-ul CJRAE/CMBRAE

• 19 martie 2021 – Afişare criteriilor specifice de departajare elaborate de unitățile de învățământ, VEZI AICI
  • 22 martie – 27 aprilie 2021 – Evaluarea dezvoltării copiilor care împlinesc 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2021 și eliberarea recomandării pentru înscrierea în învățământul primar

PRIMA ETAPĂ DE ÎNSCRIERE ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR

•  29 martie –28 aprilie 2021 – Completarea cererilor-tip de înscriere de către părinți/tutori legal instituiți/reprezentanți legali, online sau la unitatea de învățământ la care solicită înscrierea copiilor; Validarea fișelor de înscriere generate de aplicația informatică.

• Program:
  • LUNI – JOI –   între orele 08.00-18.00.
  • VINERI –   între orele 08.00-17.00

La secretariatul unităţii (corp B, parter).

• 20 mai 2021 – Afișarea în unitățile de învățământ și pe site-ul inspectoratului școlar a candidaților înmatriculați și a numărului de locuri rămase libere.

A DOUA ETAPĂ DE ÎNSCRIERE ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR

• 21 mai 2021 – Comunicarea, prin afișare la unitățile de învățământ și pe site-ul inspectoratului, a procedurii specifice de repartizare a copiilor pe locurile disponibile, elaborate de inspectoratul școlar;
  • 24 mai – 31 mai 2021 – Depunerea/transmiterea cererii-tip de înscriere la secretariatul unității de învățământ aflate pe prima poziție dintre cele trei opțiuni exprimate pentru etapa a doua, de către părinții copiilor care nu au fost cuprinși în nicio unitate de învățământ în etapa anterioară sau care nu au participat la prima etapă;

Validarea cererilor-tip de înscriere la unitatea de învățământ aflată pe prima poziție în opțiunile privind înscrierea copiilor.

• 2 iunie – 3 iunie 2021 – Procesarea la nivelul unităților de învățământ a cererilor-tip de înscriere depuse de părinți/tutori legal instituiți/reprezentanți legali, aplicând procedura specifică elaborată de inspectoratul școlar, pe baza criteriilor generale și a celor specifice de departajare, în limita locurilor disponibile; Completarea în aplicația informatică a datelor din cererile-tip de înscriere pentru candidații înscriși în această etapă.
  • 4 iunie 2021 – Afișarea la fiecare unitate de învățământ a listelor finale ale copiilor înscriși în clasa pregătitoare.
  • 1 septembrie – 10 septembrie 2021 – Centralizarea și soluționarea de către inspectoratul școlar a cererilor părinților/ tutorilor legal instituiți/ reprezentanților legali ai copiilor care nu au fost încă înscriși la vreo unitate de învățământ. Soluționarea de către inspectoratul școlar a oricărei alte situații referitoare la înscrierea în învățământul primar, având în vedere, cu prioritate, interesul superior al copilului.

ACTE NECESARE PENTRU ÎNSCRIEREA LA CLASA PREGĂTITOARE

• COPIE A CERTIFICATUL DE NAȘTERE AL COPILULUI;
  • COPIE CARTE DE IDENTITATE PĂRINTE;
  • AVIZ MEDIC DE FAMILIE cu specificatia ”apt pentru şcoală”
  • ADEVERINȚĂ MEDICALĂ PENTRU ÎNSCRIERE ÎN COLECTIVITATE (de la medicul de familie);
  • FIȘĂ DE VACCINARE A COPILULUI (de la medicul de familie);
  • REZULTATUL EVALUĂRII NIVELULUI DE DEZVOLTARE A COPIILOR CARE ÎMPLINESC 6 ANI ÎN PERIOADA 1 SEPTEMBRIE – 31 DECEMBRIE 2021 (în cazul copiilor care nu au frecventat grădiniţa sau care s-au întors din străinătate)  sau RECOMANDAREA PENTRU ÎNSCRIEREA PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR (în cazul copiilor care au frecventat grădiniţa);
  • PĂRINȚII DIVORȚAȚI DEPUN LA ÎNSCRIERE DOVADA MODULUI ÎN CARE SE EXERCITĂ AUTORITATEA PĂRINTEASCĂ ȘI LA CARE DINTRE EI A FOST STABILITĂ LOCUINȚA MINORULUI
  • ANEXA 3 – DECLARAŢIE
  • ALTE ACTE DOVEDITOARE PENTRU ÎNDEPLINIREA CRITERIILOR SPECIFICE DE DEPARTAJARE.

Procedura operațională:

Util: pagina ISJ Bacau
cu documentatia pentru inscrierea in clasa pregatitoare in anul scolar 2021-2022

ARHIVA